Parafialny Klub Sportowy
Nazwa klubu powstała z obserwacji krajobrazu wokół naszej parafii oraz z racji istnienia klubu Vir. Meandra jako miejsce spokoju i zacisza, gdzie ostoją się wartości najwyższe niezbędne do rozwoju człowieka.
Domingiem było pismo Ministra Sportu P. Dempskiego.
Klimat był stworzony przez Konferencję Episkopatu Polski z dn. 23.06.2000r w Warszawie gdzie min. Stwierdzono "Sport jest jednym z elementów integralnego wychowania człowieka, uczy zespołowego działania, odpowiedzialności" dalej stwierdza prymas kard. Glemp - "Zajęcia sportowe mogłyby wyrwać młodych ludzi z marazmu i zobojętnienia, zatrzymać ich w lokalnych środowiskach a p. Tomasz Wełnicki poseł wówczas AWS dodaje "Sport poprzez swą atrakcyjność i elementy formacyjne może dać szansę młodzieży na wyrwanie się z próżni cywilizacyjnej, z kręgu przemocy i zła". Świadomi tych wyzwań, które dotykają naszego środowiska postanowiliśmy pracując przy budowie nowego domu parafialnego jesienią 1999 roku założyć nasz klub, który realizując zadania ewangelizacyjne przyczyni się do podniesienia kondycji fizycznej dzieci i młodzieży podejmie systematyczne zajęcia treningowe i będzie ambasadorem naszego środowiska na zewnątrz.
A oto Lista Założycieli Klubu Sportowego "Meandra" Dorohucza:
- Stanisław Gałat;
- Marek Świder;
- Artur Łukaszuk;
- Andrzej Pięta;
- Jacek Wojtal;
- Jarosław Lipiec;
- Marek Cisz;
- Stefan Gileta;
- Mariusz Świder;
- Zbigniew Stasiak;
- Jacek Skorupski;
- Daniel Czerniak;
- Marcin Baranowski;
- Czesław Madej;
- Wojciech Strzelczyk;
- Szczepan Łukaszuk;
- Andrzej Jakubiec;
- Waldemar Wojtal;
- Anna Wojtal;
- Beata Łukaszuk;
- Hanna Michalak.
Następnie piszemy statut i sprawa trafia do Sądu Okręgowego w Lublinie; Wydział I Cywilny, który pod przewodnictwem SSO.J.Pastusiak po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2000 postanowił o .dokonaniu rejestracji Parafialnego Klubu Sportowego "Meandra" z siedzibą w Dorohuczy. I tak to rozpoczęła się nasz misja, która trwa. Posiadamy sekcję piłki nożnej, siatkowej; tenisa stołowego; lekkoatletykę oraz warcaby i szachy. Zajęcia sportowe prowadzą min. Grzego Martyniuk; Marek Tarnowski; Iwona Krzsiak to absolwenci AWF Biała Podlaska ponadto zajęcia prowadzi Arek Krasowski i Instruktorzy Świetlicy. Nasze drużyny grają pod nazwami : Dorohucza Meandra I Chojno Huragan. Gramy w Lidze dekanatu Siedliszcze, której jesteśmy inicjatorami i współorganizatorami gdzie zdobyliśmy dwa razy puchar przejściowy ks. Dziekana J. Krzaka. Bierzemy udział w Archidiecezjalnej Parafiadzie w Bełżycach gdzie w 2005r zajęliśmy VII miejsce; gramy z sukcesami w pucharze Archidiecezji w Fajsławicach tam też gramy w tenisie stołowym oraz na szachownicy. Gramy w lidze AM oraz trzy razy po kolei zajęliśmy II miejsce w Olimpiadzie św. Stanisława Kostki w Kraśniku.Zimą gramy min.w turnieju piłki halowej o Puchar Wójta Gminy Siedliszcz i Par. św. J.Tadeusza w Dorohuczy; w r.2006 zajęliśmy I miejsce. Nasza drużyna siatkarska zajęła I miejsce w turnieju "Wagarowicza" w Gimnazjum w Trwawnikach. W ubiegłym roku zajęliśmy drugie miejsce w Czułczycach na parafiadzie ziemi "Chełmskiej". Sami organizujemy turnieje wakacyjne oraz okazjonalne np. z racji Święta Rodziny. Prowadzimy współpracę ze Szkołą Podstawową w Dorohuczu i Chojnie oraz z Klubem Vir. Nasi zawodnicy, trenujący w naszym klubie grają w Awii, Trawenie, Spółdzielcu a podstawowymi zawodnikami są już Viru juniorów. Jednak nasz bardziej interesują osiągnięcia osobowościowe i kulturalne oraz unikanie palenia i picia alkoholu, używane słownictwo na boisku i poza boiskiem obecność na uroczystościach religijno-patriotycznych oraz na niedzielnej Mszy, św. jeśli chodzi o katolików a w Sali Królestwa Bożego co do Świadków Jehowy. Trzeba przyznać, że te wartości są mocno zaniedbane w polskich klubach a szczególnie w wiejskich i małomiasteczkowych. Często mecze to okazja do picia; bicia; przekleństw i awantur, co przenosi się do domów rodzinnych.