"Walcząc nie zawsze będziesz wygrywał, jednak zawsze będziesz miał świadomość podjętej walki." ~ Dawid Łatacz

PKS Meandra  Czeka na SPONSORÓW
 a WDZIĘCZNOŚĆ NASZA
I PAMIĘĆ MODLITEWNA
GWARANTOWANA
oto konto :

85 8689 0007 2004 6901 2000 0010

Przekaż 1,5% podatku

Parafialny Klub Sportowy

Meandra Dorohucza

Podczas wypełniania formularza

PIT wpisz KRS: 0000270261

oraz cel szczegółowy:

PKS MEANDRA DOROHUCZA 364

 

TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 23 marca 2025

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Dobiegamy już połowy tegorocznego czasu pokuty i nawrócenia – dzisiaj trzecia niedziela Wielkiego Postu! Liturgia przypomina nam Chrystusową przypowieść o drzewie figowym, które nie rodzi owoców. Baczniej przyjrzyjmy się więc w tym świętym czasie, jakie owoce wiary wydajemy w codzienności. Czy w ogóle nasza wiara przynosi jakiekolwiek owoce? Jeśli nie, to jest to dobry czas, aby się zmienić.

2. Mogą nam w tym pomóc wielkopostne pasyjne nabożeństwa, do udziału w których bardzo serdecznie zachęcam:

- Droga krzyżowa – w piątek o godz. 17.30

- Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 8.36

Pamiętajmy, że z tymi nabożeństwami są związane odpusty, które pod zwykłymi warunkami możemy uzyskać dla siebie lub dla bliskich zmarłych!

 

3. W poniedziałek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Błogosławionych Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.

 

4. Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Należy do nich obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w najbliższy wtorek, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Mszę Świętą tego dnia w naszym kościele sprawujemy o godz. 7.00.

 

5. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Zainteresowani w przedsionku kościoła mogą zabrać specjalnie przygotowaną ulotkę, zawierającą potrzebne informacje i teksty do złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji. Informacja znajduje się też na stronach internetowych. Uroczyste przystąpienie do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w naszym kościele będzie miało miejsce we wtorek podczas Mszy Świętej o godz. 7.00. Osoby pragnące podjąć te zobowiązania przynoszą ze sobą świece. Tradycyjnie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego do puszek zbierane są ofiary na Fundusz Obrony Życia.

6. W środę, 26 marca, w liturgii przypada wspomnienie Dobrego Łotra oraz Dzień modlitwy za więźniów. Dobry Łotr to jeden ze złoczyńców powieszonych na krzyżu obok Jezusa, do którego Zbawiciel skierował słowa: „Zaprawdę, powiadam ci, dziś będziesz ze Mną w raju”. Dziś czczony jest w Kościele jako patron więźniów oraz pokutujących i nawróconych grzeszników. Módlmy się więc za wszystkich, którzy pogubili się na drogach życia, aby weszli na drogę nawrócenia i pamiętali, że „Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia”.

7. Zajęci i próby zgodnie z harmonogramem.

8. Trwają zapisy na wyjazdy:

  • na Drogę Krzyżową na Majdanek( 11-IV-)

  • NA CZUWANIE 26 – IV i

  • na wyjazd do Torunia 17-VII.

  • Na wyjazd ministrantów do Chełma na górkę do Świątyni Roku Świętego i Ducha Bielucha. Wyjazd w sobotę 29 marca o g.9.00

9. Za tydzień w Niedzielę o g. 17.00 Msza Święta i wieczornica z poezją Pani …............................................................ i muzyką zespołu AKUSTYK. Przeżyjemy 20 rocznicę śmierci Św, Jana Pawła II. ZAPRASZAMY Szkoła Jana Pawła II w Dorohuczy i Rada Parafialna parafii św. J. Tadeusza w Dorohuczy

10. Podziękowanie -Rekolekcjoniście -ks. Sławkowi; Posiłki

ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 2 marca 2025

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z  Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga.

 

2. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 58. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcam wszystkich parafian do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale także na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza z naszej parafialnej wspólnoty.

 

3. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 5 marca, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszej parafii o godz.: 7.00 -Ewopole; 9.00 – Chojno; 17.00 - Dorohucza. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i  znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i  zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

4. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.

5. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).

6. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, która będzie w piątki o godz. 17.30, oraz w  Gorzkich żalach z kazaniem pasyjnym, odprawianych w każdą niedzielę o godz. 8.30.

9. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca:

- w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz o  nowe liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne o godz. 6.30;

- w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 17.00; ; Msza Święta wynagradzająca Najświętszemu Sercu Pana Jezusa o godz. 18. Droga Krzyżowa o g. 17.30.

- Zajęcia zgodnie z harmonogramem tygodnia. W piątek po Mszy św. o g. 18.00-próba zespołu Metanoja i Effata.

W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

- w sobotę, 4 marca – Święty Kazimierz (1458-1483), królewicz, wielki czciciel Maryi.