Św. Cecylia
W dniu imienin św. Cecylii patronki muzyki Kościelnej pragnął powitać dziś :
- Chór Pięknie żyć
- Młodzieżowy Zespół „Metanoja” z Dorohuczy
- Effata z Chojna
- Najmłodszy zespół „ Nie ma sprawy” i założyciela tych formacji Ks. Stasiem oraz organistę Pana Pawła jak też wszystkich gości i parafian przybyłych na dzisiejszą liturgię.
22 listopada w liturgii Kościoła obchodzi się wspomnienie św. Cecylii . Jest to jednocześnie święto wszystkich kultywujących muzykę sakralną.W naszej parafii jak zdążyliśmy się zorientować jest cztery grupy śpiewające. Jedne już pełnoletnie jak nasza „Metanoja” ,która liczy sobie 18 lat i nie co młodsi „Effata”- 16 lat ; Chór „Pięknie żyć”- 9 lat . Najmłodsi „Nie ma sprawy”-5 lat. Razem to 56 osób.
To wiele wspólnych lat społecznego zaangażowanie. Wspólnej pracy ,wysiłków, występów, wzlotów i upadków. Jeszcze więcej prób i spotykań. Są wszędzie gdzie zachodzi społeczna potrzeba : uroczystości Kościelne , państwowe, święta ,jubileusze, wesela , pogrzeby , odpusty i wiele innych.
Dziś mamy okazje podziękować im za wzbogacenie życia liturgicznego w naszej Parafii i za wszystko co czynią dla śpiewu Kościelnego w szerszym zakresie.
To zaszczyt dla Klubu Seniora „Barka” , że jako pierwszy może złożyć życzenia dzisiejszym solenizantom. Kochani !
„ … Są chwile co długo w pamięci zostają,
choć czas płynie same nie mijają.
Są też głosy, które raz usłyszane .
Nigdy nie będą przez nas zapomniane...”
Życzymy Wam wiele sukcesów, Spełnienia obronnego celu oraz tego aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.
Abyście wsparci orędownictwem Św. Cecylii patronki muzyki kościelnej przez swój piękny śpiew prowadzili wszystkich do Boga.
Szczęść Boże na dalsze lata
życzy Klub Seniora „Barka”
Cecylia urodziła się na początku III wieku. Jako chrześcijanka złożyła ślub czystości i pomimo, że zmuszono ją do małżeństwa z ówczesnym poganinem Walerianem, nie tylko nie złamała ślubu, lecz jeszcze nawróciła swego męża i jego brata, Tyburcjusza. Wszyscy troje ponieśli śmierć męczeńską przez ścięcie. Ich śmierć jest datowana na okres panowania Aleksandra Sewera.Ciało Cecylii odnaleziono, w nienaruszonym stanie, w 822 roku w katakumbach św. Kaliksta i przeniesiono je do Bazyliki NMP na Zatybrzu, wybudowanej już w IV wieku na miejscu domu świętej.Jakub de Voragine w Złotej legendzie[1] opisuje historię nawrócenia męża Cecylii – św. Waleriana. Podczas nocy poślubnej święta wyznała mu, że towarzyszy jej anioł, który strzeże czystości jej ciała. Ujrzenie go przez Waleriana jest możliwe tylko wtedy, jeśli przyjmie on chrzest i „oczyści się”. Waleriana ochrzcił papież św. Urban. Po powrocie do Cecylii, Walerian znalazł ją w towarzystwie anioła trzymającego dwa wieńce z róż i lilii. Po wręczeniu wieńców Cecylii i Walerianowi anioł powiedział: „Te wieńce przez zachowanie czystości zachowajcie nietknięte, bom je wam od Boga przyniósł”. Wieńce te miały być niewidoczne dla osób nieczystych.Święta Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Przez mylne odczytanie antyfony z jej Passiones przypisano św. Cecylii grę na organach[2]. Co roku w Salezjańskiej Szkole Organowej im. kard. Augusta Hlonda w Szczecinie, 22 listopada organizowany jest koncert ku czci patronki muzyki kościelnej[3]. Od imienia świętej Cecylii pochodzi nazwa Polickich Dni Muzyki "Cecyliada" odbywających się od 1994 roku w Policach[4].
Męczennica Cecylia uznawana jest za świętą, a jej imię wymieniane jest w Kanonie Rzymskim.