Wniebowzięcie
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest również przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg) w 1950 roku przez papieża Piusa XII. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięcia, które w VII wieku zostało ustalone w Rzymie. Święto nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej (Polska), Matki Boskiej Znakomitej (Kongo[6]) bądź Matki Boskiej Korzennej (Czechy). W Kościele jest obchodzone, pod tą pierwszą nazwą, od V wieku. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.
W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W innych częściach kraju często wiąże się ono ze świętem dożynek. U nas jest odpust parafialny i dożynki od 15 lat połączone z konkursem na wieniec dożynkowy. Wielki Konkurs Dożynkowy Wieniec i jego interpretacja - to coroczne święto odbywające się
15.08 i angażujące całą lokalną społeczność. w tym roku wzbogacimy je o nowe wydarzenia kulturalne, związane z nasza tradycją: widowisko koncertowe "Dożynki z XIX wieku", koncert zespołu "Dorohuczanie" z pieśniami ludowymi; ponadto jak co roku były konkursy rodzinne sportowe, a także konkurs na wieniec i koncert Zespołu Sami Swoi z Rejowca. Panie z naszego Klubu Seniora częstują ciastem i tradycyjnymi napojami oj warto to przeżyć. Warto!