Wyjazd do „Krainy Rumianu” do Hołowna
W dniu wyjazdu tj. 20 września część uczestników zgromadziła się przed kościołem parafialnym natomiast druga część pod szkołą. Było nas łącznie 50 osób. O godzinie 7,30 podjechał autokar. W autokarze animatorem czasu był ksiądz Stasioasio Gałgan . Naszą podróż rozpoczęliśmy od modlitwy tj. Godzinek do NMP. Po krótkiej przerwie został przedstawiony program naszej wycieczki oraz informacja o miejscu do którego się udajemy. Bo wszystko zaczęło się od rumianku. Dziś Hołowno jest słynną w Polsce Rumiankowa wioską, gdzie działa wiejskie SPA, gabinet masażu i sauna syberyjska. Kto już nacieszy się rumiankową kąpielą może wziąć lekcje pieczenia chleba, tkania płótna czy toczenia na kole garncarskim. My wybraliśmy wariant pieczenia chleba; „Od ziarna do chleba”
Po dojechaniu na miejsce zostaliśmy przywitani przez gospodarzy i przedstawiono nam program naszego wspólnego dnia. Zostaliśmy podzieleni na 5 grup, bo czekała na nas gra terenowa „Awantura w Krainie Rumianku”. Gra spotkała się wielkim zainteresowaniem, każda z grup miała możliwość spotkać się i dowiedzieć wielu wspaniałych wiadomości od : zielarki, żupnika, mnicha, myśliwego i skrzata Psotnika. Wspaniałe doświadczenie, nowa wiedza i marsz z mapą. Za zdobytą wiedze zdobywano pieniążki „rumianki”, bo taka waluta obowiązuje w Krainie Rumianku. Po zakończonej grze, spotkaliśmy się w olbrzymiej stodole gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach siania, koszenia i młócenia zboża. W żarnach dzieci miały możliwość wyrabiania mąki. Gdy mieliśmy mąkę udaliśmy się do izby by wyrabiać ciasto na chleb. Oczywiście radości i ciekawości było co nie miara. Każdy chciał mieć udział w pieczeniu chleba. Gdy chleb był w piecu nie próżnowaliśmy, poszliśmy wyrabiać mydło. Przepiękne zapachy, kolory, kształty. Każdy wyszedł zadowolony z własnoręcznie zrobionym mydłem.
Po przerwie otrzymaliśmy wspaniały chleb, który własnoręcznie był pieczony przez dzieci. Zrealizowało się powiedzenie „Od ziarenka do bochenka”. Każdy otrzymał przepis aby mógł w domu też bawić się w piekarza wspólnie z rodzicami.
Gdy zakończyliśmy zwiedzanie z zostaliśmy zaproszeni na ognisko i pieczenie kiełbasek. Kto zjadł miał możliwość na relaks w pięknym parku : grę w piłkę nożną, babingtona, zabawę na placu zabaw czy odpoczynek na trawie wśród ogromnych starych drzew. Mieliśmy okazję poleżeć w SPA ale pogoda nas nie rozpieszczała więc tylko odpoczywaliśmy na leżakach. Oczywiście każdy zaopatrzył się w miejscowym sklepiku w dobroczynne olejki rumiankowe. Ksiądz zakupił produkty i pamiątki na nagrody w konkursach w dalszej realizacji zadania. O godzinie 15,00 wyruszyliśmy w drogę powrotną pełni wrażeń i dobrych wspomnień.
A Kaczanami nas nazywają, a to takie dobre i ważne.
Przepisy z kapusty
1. Gołąbki ze słodkiej kapusty
Składniki:
1 duża główka kapusty
1 kg mielonego mięsa z łopatki lub karczku
1 szk. ryżu lub 2 torebki (po 100 g)
2-3 jajka
sól i pieprz
ziele angielskie
listek laurowy
cebula
przecier pomidorowy
olej lub smalec do smażenia
Wykonanie:
Do dużego garnka nalać wody , dodać łyżkę soli, włożyć kapustę i gotować do momentu aż pierwsze liście będą miękkie. Wyciąć głąba ze środka tak aby można zdejmować za pomocą widelca co pewien czas obgotowane liście ,czynność powtarzać aż do uzyskania odpowiedniej ilości liści. Pozostawiamy ich do ostygnięcia.
Parujemy ryż według przepisu do miękkości.
Przygotowujemy farsz:
zmielone mięso , u parowany ryż ,2-3 jajka ,zeszkloną cebulkę ,sól ,pieprz. Wszystkie składniki wyrabiamy na jednolitą masę.
Tą masę kładziemy na każdym liściu i składamy jak kopertę lub zawijamy jak krokiety. Następnie układamy w naczyniu żaroodpornym , zalewamy bulionem dodajemy ziele angielskie i,liście laurowe i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy w temp. 180 stopni, ok. 1,5 h (aż będą miękkie).
Moja rada
Można zrobić sos pomidorowy lub obsmażać każdy gołąbek na tłuszczu przed pieczeniem.
2. Bigos Pani Irenki
Składniki:
3 kg kapusty kiszonej
1 kg mięsa z łopatki lub karczku
0,5 kg boczku wędzonego
70 dag kiełbasy wiejskiej
cebula
grzybki (garść)
sól i pieprz
ziele angielskie
listek laurowy
przyprawa do bigosu
sos pieczeniowy ciemny
2 łyżki stołowe koncentratu
1 łyżka stołowa majeranku
Wykonanie:
Kapustę opukać i obgotować ,odcedzić. Następnie mięso pokroić w kostkę ,a następnie obsmażyć na różowo. Podlać gorącą wodą ,dodać sol ,pieprz ,ziele angielskie, listek laurowy i dusić do miękkości.
Grzybki namoczyć i obgotować . Kiełbasę pokroić w kostkę i podsmażyć razem z cebulką.
Podduszone mięso ,ugotowane grzybki i podsmażoną kiełbasę dodajemy do kapusty . Wsypujemy majeranek ,przyprawę do bigosu i dusimy ok. 1 godz. na wolnym ogniu od czasu do czasu mieszając. Na koniec dodajemy sypki sos pieczeniowy i 2 łyżki stołowe koncentratu pomidorowego (podsmażonego na maśle). Dusimy jeszcze ok. 15 min.
Moja rada
Można dodać śliwki suszone 5-7 szt. i 1 kieliszek wina czerwonego wytrawnego.
Można też zapiec bigos w temp. 180 stopni ok. 1-1,5 h.
3. Łazanki z kapustą kiszoną
Składniki:
1 kg kapusty kiszonej
1 op. makaronu typu łazanki
0,70 kg kiełbasy wiejskiej
0,30 kg boczku wędzonego
2 łyżki stołowe smalcu
domowego (ze skwarkami)
Vegeta
pieprz
magi
gałka muszkatołowa
Wykonanie:
Makaron ugotować według przepisu. Kapustę obgotować ,odcedzić i pokroić na drobne. Do obgotowanej, pokrojonej kapusty dodać 2 łyżki smalcu ,przyprawy i chwile poddusić ( 10 min) ciągle mieszając. Następnie dodajemy podsmażoną kiełbasę z boczkiem i cebulą ,i dusimy wszystko razem do miękkości (kapusty) Na koniec dodajemy ugotowany makaron i dusimy 5-7 min cały czas mieszając.
Moja rada
Można zaprawić 2 łyżkami stołowymi mąki (zasmażka) albo sosem pieczeniowym jasnym.
SMACZNEGO!!!