"Walcząc nie zawsze będziesz wygrywał, jednak zawsze będziesz miał świadomość podjętej walki." ~ Dawid Łatacz

PKS Meandra  Czeka na SPONSORÓW
 a WDZIĘCZNOŚĆ NASZA
I PAMIĘĆ MODLITEWNA
GWARANTOWANA
oto konto :

85 8689 0007 2004 6901 2000 0010

Przekaż 1,5% podatku

Parafialny Klub Sportowy

Meandra Dorohucza

Podczas wypełniania formularza

PIT wpisz KRS: 0000270261

oraz cel szczegółowy:

PKS MEANDRA DOROHUCZA 364

 

Sprawozdanie z organizacji i przebiegu ferii zimowych organizowanych w Świetlicy Opiekuńczo Wychowawczej przy Parafii w Dorohuczy w dniach 16 – 22 stycznia

Plan zadań i działań na ferie został szczegółowo opracowany i przygotowany we współpracy ze Szkołą Podstawową w Dorohuczy i wolontariuszami pracującymi w Świetlicy Opiekuńczo Wychowawczej przy Parafii w Dorohuczy.

Zajęcia  rozpoczynały się o godzinie 9.00 a kończyły o 13.00.  W poniedziałek 16 stycznia 2017   zajęcia rozpoczęły się od zajęć edukacyjnych  przeprowadzonych przez  Pana Daniela Kowalczyka i Andrzeja Jakubca. Temat zajęć : „Nie pal i nie truj innych”.  Zajęcia prowadzone były metodami multimedialnymi i aktywnymi, pracą w grupach oraz przedstawianiem scenek darmowych do wylosowanego tematu. Tematyka  problemu jest w zasadzie znana dzieciom. Bardzo rzeczowo i konkretnie wypowiadały się w w/w kwestiach. Po bardzo rzeczowej dyskusji i mądrych wypowiedziach , dzieci w grupach przygotowywały według własnego pomysłu i inwencji twórczej plakat informujący o szkodliwości używek. Odbyły się też plastyczne  zajęcia relaksujące i zabawy na śniegu. Najciekawszą było szukanie wyjścia z labiryntu śniegowego. Należy dodać że śnieg w tym roku dopisał

W międzyczasie wolontariusze z Klubu Seniora „Barka” przygotowali poczęstunek. Na zajęciach obecnych było 48 osób. We wtorek 17 stycznia spotkaliśmy się w  auli głównej o 9,00. Zajęcia prowadzone były przez panie Katarzynę Kozieł i Justynę Bednarczyk. Tematem przewodnim były nałogi jakim ulega młodzież a i niekiedy dzieci : Społeczne i moralne skutki palenia”.  Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy : „Orły”,

„Gang Nataszi” i „Dzieciaki rozrabiaki”. W takich grupach dzieci pracowały rozwiązując zagadki, szarady dotyczące palenia papierosów. W grupach odbył się tez turniej gier planszowych. Zdobyte punkty wędrowały na konto danej grupy.  Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w konkursach aby zdobyć jak najwięcej punktów.

O 11,00 był ciepły poczęstunek przygotowany przez panie z Klubu Seniora „Barka”. W zajęciach uczestniczyło 47 osób. Po konsumpcji odbyły się zajęcia plastyczne na śniegu wokół kościoła; prowadzone przez Joannę Panecką . Zadaniem poszczególnych grup było ozdobić teren w wybranym prostokącie. Powstały piękne mozaiki wydeptane i uformowane za pomocą np. łopaty.

We środę 18 stycznia  spotkaliśmy się o godzinie 9,00 przed Kościołem .  Tego dnia jechaliśmy do kina w Galerii Olimp w Lublinie na film „Sing”. W drodze do kina w autokarze przeprowadzone tez zostały zajęcia edukacyjne :” Dziękuję nie palę ”. Zajęcia przeprowadziła Pani Elwira Wojtal. Czas podróży to też czas śpiewu i dyskusji prowadzony przez miejscowego księdza. Przed seansem udaliśmy się do Centrum Rozrywki dla Dzieci „Koziołek” , który mieści się w Galerii Olimp. Po seansie  nie mogło obyć się bez McDonalda. To obowiązkowy punkt każdej wycieczki. My oczywiście tez nie ominęliśmy go. W autokarze w drodze powrotnej prowadzona była dyskusja na temat przesłania filmu. My wyciągnęliśmy następujący wniosek: Najważniejsza jest wspólnota, bo razem łatwiej pokonywać wszelkie trudności” W kinie było 59 osób.

19 stycznia zajęcia prowadzone były przez Panie Grażynę Kot i Beatę Łukaszuk.. Temat :”Jakie są skutki palenia tytoniu dla dzieci i młodzieży”. Wszystkie dzieci bardzo chętnie wypowiadały swoje spostrzeżenia , pracowały w grupach . Po pracy nad głównym tematem, poruszono temat dotyczący dokarmiania zwierząt i ptaków zimą. Panie przygotowały karmniki przygotowane z surowców wtórnych : z dużych butelek na wodę i wytłaczanek na jajka. Dzieci nasypały Ziarek zbóż, kaszy, kukurydzy i wszystkie karmniki zostały zawieszone w ogrodzie „Eden’. O 11,00 czekał na nas ciepły posiłek. Po posiłku rozpoczął się bal przebierańców. Wspaniała zabawa, która poprowadził Pan Tomek z Lublina. Wszyscy wspaniale tańczyli, mieli pomysłowe przebrania i niespożytą energię do tańca. Tak szybko nadeszła 14,00 godzina, ze żal było się rozstawać. Obecnych było 45  osób. 20 stycznia zajęcia przygotowały Panie Jolanta Klimek i Magdalena Zgórska. Temat ;”Ciekawostki i smutne statystyki o tytoniu” zajęcia zostały przygotowane w formie multimedialnej z zastosowaniem metod aktywnych : burz mózgów, scenki i dramy. Następnie przeprowadzono warsztaty dotyczące reklamy. Uczniowie na koniec otrzymali rekwizyty i spróbowali swoich sił w reklamie. Czyli tworzyli antyreklamę dla palenia papierosów i innych używek.

Po zajęciach edukacyjnych odbyły się zajęcia rekreacyjne: gry planszowe, rzutki, cymbergaj, turniej tenisa stołowego .Na zajęciach obecnych było  47 dzieci. Na poczęstunek zjedliśmy ryż  i rybę przygotowaną przez panie z Klubu Seniora.

W sobotę  21stycznia spotkaliśmy się w kościele parafialnym o godzinie 9,00 na Uroczystej Mszy Świętej z racji Dnia Babci i Dziadka. Po Mszy wszyscy uczestnicy udali się di Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dorohuczy na dalsze obchody. Uczniowie kl. 0 – III i IV –VI przygotowali dla Babć i Dziadków przedstawienia okolicznościowe. Również Babcie i Dziadkowie z Klubu Seniora „Barka” wystąpili z montażem słowno – muzycznym dla swoich wnuków. Po części artystycznej Babcie, Dziadziowie, Rodzice i Wnukowie udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wspólnie po kolędowaliśmy, pośpiewaliśmy inne piosenki biesiadne i rozpoczęła się zabawa taneczna dla wszystkich uczestników. Do tańca przygrywał zespól Genetix.

W spotkaniu uczestniczyło około 100 osób.

W niedzielę 22 stycznia odbyło się podsumowanie ferii oraz rozdanie nagród i dyplomów. Koordynatorem w tym dniu była Pani Dyrektor Anna Wojtal, która podziękowała wszystkim Rodzicom, którzy zaangażowali się w pomoc, nauczycielom oraz wolontariuszom.

I miejsce –  „Orły”

II miejsce – „Gang Nataszi”

III miejsce – Dzieciaki rozrabiaki

Opiekę w w/w zajęciach stanowiły następujące osoby : Ks. Stanisław Gałat, Grażyna Kot, Justyna Bednarczyk, Joanna Panecka, Jolanta Klimek,  Beata Łukaszuk, Katarzyna Kozieł, Daniel Kowalczyk,   Elwira Wojtal,  Magdalena Zgórska, Andrzej Jakubiec i Anna Wojtal.

Poczęstunek przygotowywały : Grażyna Organista, Zofia Mikulak, Jadwiga Pliszka. I tak pięknie i pożytecznie można czas spędzi  niezależnie od wieku.

Dziękujemy Gminie Trawniki- P. Jerzemu Szpakowskiemu -wójtowi; Miastu Siedliszcze- P Hieronimowi Zonikowi – burmistrzowi; Państwu Marzenie i Romanowi Szczudło za wsparcie finansowe. Zapewniamy o wdzięczności i pamięci modlitewnej.

Zdjęcia w Galerii