"Walcząc nie zawsze będziesz wygrywał, jednak zawsze będziesz miał świadomość podjętej walki." ~ Dawid Łatacz

PKS Meandra  Czeka na SPONSORÓW
 a WDZIĘCZNOŚĆ NASZA
I PAMIĘĆ MODLITEWNA
GWARANTOWANA
oto konto :

85 8689 0007 2004 6901 2000 0010

Przekaż 1,5% podatku

Parafialny Klub Sportowy

Meandra Dorohucza

Podczas wypełniania formularza

PIT wpisz KRS: 0000270261

oraz cel szczegółowy:

PKS MEANDRA DOROHUCZA 364

 

Opłatek parafialny 6-I-2018

Wspaniała sprawa i radość, że na nasz opłatek przyjechał Starosta Chełma P. Piotr z małżonką i P. Tomek Wicestarosta i P. Doktor Sago a także P. Grzegorz -Wiceburmistrz Siedliszcza. Dziękujemy, że razem z nami zechcieli spędzić czasu wiele; bo całe spotkanie trwało 4,5 godziny w gronie ok. 100 osób. A program był bogaty:

• Kolęda - Wśród nocnej ciszy

Powitanie Wszystkich

Jasełka

Ewangelia

Pieśń – Przekażcie sobie znak pokoju (Nie ma sprawy i ICHTIS); jako życzenia

przełamanie opłatkiem

konsumpcja

sprawozdania

Przegląd kolęd

Konkursy dla dzieci

Zabawa taneczna – gra i śpiewa zespół -Nie ma sprawy

I do siego roku 2019

A potraw było 12 podane przez młodzież z zespołu Effata w pięknych fartuszkach i z uśmiechem

Z nazwą materialnego opłatka wiąże się pewna forma spotkania wspólnotowego zwanego "opłatkiem". Organizują go wspólnoty parafialne, pracownicy danego zakładu, biura, oddziału - wyprzedzając dzień wigilijny lub wiążą go z trwającym okresem Bożego Narodzenia. W przypadku rzeczywistej atmosfery opłatkowej nie brakuje na takim spotkaniu modlitwy, serdecznych życzeń, kolęd i samego znaku białego chleba. Głośne zabawy alkoholowe, choćby miały opłatkowy listek, z "opłatkiem" nie mają wiele wspólnego. 
Opłatkowa tradycja polskiego narodu została wpisana w rodzime malarstwo i w literaturę piękną. Henryk Sienkiewicz w Potopie każe o. Kordeckiemu przesłać z Jasnej Góry dla Szwedów paczkę opłatków, jako bożonarodzeniowy podarunek; zaś Władysław Reymont w Chłopach barwnie przedstawia wypiek opłatków przez lipeckiego organistę.Ta piękna polska tradycja opłatkowa, choć nie wiadomo dokładnie kiedy się zrodziła, całą swoją wymową nawiązuje do słowiańskiej tradycji gościnnego chleba, a także do pierwszych wieków chrześcijańskich, w których sprawowana Najświętsza Ofiara nazywała się "łamaniem chleba". "Łamanie się opłatkiem" przy wigilijnym stole, to jakby zapowiedź wejścia w głębię Tajemnicy Eucharystycznej na Pasterce i w czasie całych Świąt.  Opłatek to forma chleba, którym na początku wieczerzy wigilijnej "łamią się" jej uczestnicy, wybaczając wzajemnie zaszłe urazy, składając serdeczne życzenia; a wszystko to dzieje się w odniesieniu do zbawczej tajemnicy Bożego Narodzenia. Cała ta treść miała miejsce na naszym kolejnym opłatku parafialnym.

Dziękujemy i do zobaczenia na opłatku parafialnym z a rok 6 stycznia 2019 roku