"Walcząc nie zawsze będziesz wygrywał, jednak zawsze będziesz miał świadomość podjętej walki." ~ Dawid Łatacz

PKS Meandra  Czeka na SPONSORÓW
 a WDZIĘCZNOŚĆ NASZA
I PAMIĘĆ MODLITEWNA
GWARANTOWANA
oto konto :

85 8689 0007 2004 6901 2000 0010

Przekaż 1,5% podatku

Parafialny Klub Sportowy

Meandra Dorohucza

Podczas wypełniania formularza

PIT wpisz KRS: 0000270261

oraz cel szczegółowy:

PKS MEANDRA DOROHUCZA 364

 

Sprawozdanie z organizacji i przebiegu ferii zimowych organizowanych przez PKS „Meandra” przy Parafii w Dorohuczy w dniach 29 stycznia – 04 luty 2018 r.

 

Plan zadań i działań na ferie został szczegółowo opracowany i przygotowany we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Dorohuczy i wolontariuszami pracującymi w Świetlicy Opiekuńczo Wychowawczej PKS Meandra przy Parafii w Dorohuczy.

Zajęcia rozpoczynały się o godzinie 9,00 a kończyły o 14,00.

 

W poniedziałek 29 stycznia 2018 zajęcia rozpoczęły się od przestawienia całotygodniowego planu zajęć. Po czym rozpoczęły się warsztaty muzyczne przygotowujące repertuar na cały tydzień i nie tylko. Następnie panie Anna Wojtal i Beata Łukaszuk rozpoczęły zajęcia edukacyjne od prezentacji multimedialnej „Cyberprzemoc w naszych domach”.

Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi i pracą w grupach . Tematyka problemu jest w zasadzie znana dzieciom. Bardzo rzeczowo i konkretnie wypowiadały się w w/w kwestiach. Świat wirtualny jest bardzo dobrze im znany. W międzyczasie wolontariusze z Klubu Seniora „Barka” przygotowali gorący poczęstunek na który udaliśmy się o godzinie 12,00.

Po posiłku w auli głównej uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy. Liderzy grup losowali kolor swojej grupy i na podstawie tego wymyślali nazwy swoich grup. I tak powstały : Biedroneczki, Czarne Kruki, Niebieskie Anioły i Pierwiosnki. Po tej części rozpoczęły się kalambury jako rywalizacja edukacyjna dla grup. Z dobyte punkty zostały zapisane w punktacji ogólnej aby pod koniec ferii wyłonić zwycięzcę. Osoby chętne skorzystały z gry w tenisa stołowego i cymbergaja. Do skutku nie doszedł kulik a to z z braku śniegu. Na zajęciach obecnych było 37 osób. Dzieci, które dysponowały czasem za zgodą rodziców zostały pod okiem instruktorów na świetlicy korzystając z komputerów; cymbergaja i piłkarzyków.

 

 

We wtorek 30 stycznia w związku z tym , że w tej części Dorohuczy gdzie jest Kościół i świetlica nie było prądu spotkaliśmy się w szkole o 10,00. Zajęcia prowadzone były przez Agnieszkę Brzyszko i Daniela Kowalczyka. Tematem przewodnim były nałogi jakim ulega młodzież a i niekiedy dzieci : „Społeczne i moralne skutki dopalaczy”. Zajęcia rozpoczęliśmy też mocnym uderzenie muzycznym a później została przedstawiona prezentacja multimedialna w sposób przystępny- przedstawiła- jak łatwo zakupić jest dopalacze i w jaki sposób dilerzy robią wszystko aby sprzedać e śmiercionośne środki. Po zakończonej prezentacji i rzeczowej dyskusji, dzieci w swoich grupach przygotowywał plakaty informujące o skutkach zażywania dopalaczy. Najciekawsze plakaty zostały ocenione i przyznane zostały punkty. O 12,00 Panie z Klubu Seniora przygotowały obiad. Po obiedzie rozpoczął się konkurs układania puzzli, oczywiście był to konkurs punktowany. Następnie dzieci wzięły udział w kalamburach edukacyjnych. Zdobyte punkty wędrowały na konto danej grupy. Chętni mogli pograć w piłkarzyki i tenisa stołowego. Na zajęciach było obecnych 26 osób; nie stety w szeregi nasze zaciągnęła się nie pożądana siostra „grypa”.

 

 

We środę 31 stycznia spotkaliśmy się jak zwykle o godzinie 9,00 rozpoczynając od modlitwy i rozśpiewania całej grupy.

Zajęcia prowadzone były przez Jolantę Klimek i Monikę Biszkont. Tematem dnia było :”Jakie są skutki zażywania narkotyków dla dzieci i młodzieży”. Przed rozpoczęciem prezentacji Pani Jola częstowała cukierkami, które miały być zjedzone dopiero po zakończeniu zajęć. Była to forma edukacyjna, która miała ukazać jak łatwo ulegamy pokusie spróbowania czegoś nowego i nieznanego. Wszystkie dzieci bardzo chętnie wypowiadały swoje spostrzeżenia i zadawały mnóstwo pytań dotyczących szkodliwości zażywania narkotyków .Po części edukacyjnej dzieci zjadły obiad przygotowany przez panie z Klubu seniora „Barka”. Po obiedzie rozpoczęła się część rekreacyjna zajęć. Dzieci w swoich grupach projektowały i wykonywały stroje identyfikujące ich z daną grupą . Układały piosenkę , zawołanie oraz projektowały logo swojej grupy.

W ramach rywalizacji grupowej odbył się konkurs gier planszowych, turniej tenisa stołowego i cymbergaja. Tak szybko nadeszła 14,00 godzina, ze żal było się rozstawać. Obecnych było 31 osób. Choroba powoli ustępuje.

 

 

 

1 lutego 2018r.

Czwartek

 

Czwarty dzień ferii nie zachęcał swoją pogodą do przebywania na dworze, przekonaliśmy się o tym wstając rano aby zdążyć na zbiórkę przy kościele parafialnym w Dorohuczy o godzinie 8.45. O tej właśnie porze na umówione miejsce zajechał biały autobus kierowany przez Marka Sz.. Radośni, chętni nowych przygód i niecodziennych wrażeń 48 osób z Chojna, Ewopola, Trawnik, Dorohuczy, Świdnika i Ostrowca zasiadło wygodnie i wyruszyło ku nowej przygodzie, która zaczęła się od oddania się pod obronę Matce Bożej  i wspólnego śpiewu Tyle dobrego zawdzięczam Tobie Panie. i tak dotarliśmy do Centrum Rozrywki dla Dzieci Koziołek w Centrum Handlowym Olimp w Lublinie. A w tym Koziołku same atrakcje! Największą ilość dzieci pochłonął plac zabaw w formie kolorowego labiryntu , w którym dzieci odkryły ukryte niespodzianki w postaci dwóch zjeżdżalni , dwóch basenów z piłkami, strefę z dmuchanymi kulkami i dwoma strzelającymi armatkami. Inne dzieci a nawet niektórych opiekunów zainteresowały: cymbergaj, zbijak, zoofagi, offroad, arctic, spiererweb, multimedialna podłoga z grami o różnej tematyce i o rożnym stopniu trudności dostosowana nawet dla dorosłych.  Wielkim hitem okazała się gra interaktywna z kontrolerem ruchu z grami sportowymi , zręcznościowymi, tanecznymi i przygodowymi. Po godzinnej zabawie niechętnie żegnaliśmy się z tymi cudeńkami ale czekało na nas tego dnia jeszcze kino i film pt. Gnomy rozrabiają. Film animowany opowiadał o Eli, która przeprowadza się wraz z mamą do nowego miasta. Wszystko jest dla niej nowe – dom, miasto, szkoła i znajomi. Stary budynek, w którym mieszka skrywa pewną tajemnicę, jest nią kolekcja krasnali ogrodowych , które okazują się być grupą legendarnych strażników. Od wieków bronią one świata przed żarłocznymi istotami z innych wymiarów. Ela z nowopoznanym kolegą z sąsiedztwa Leonem i bohaterskimi krasnalami ogrodowymi pokonują pozaziemskie zagrożenie. W trakcie walki nawiązuje się w między nimi przyjaźń, która pokonuje nie tylko zagrożenie międzygalaktyczne ale także wyniosłość i zakłamanie szkolnych koleżanek : Kaśki Baśki i Aśki, bo Bohater tkwi w każdym z nas - trzeba go tylko obudzić!

Wielka dawka emocji zbudziła w nas wielki apetyt , tym bardziej ,że to był już czas obiadu. W pobliskim Mc Donald zostawiliśmy swój głód pogrążając się w znanych smakach heesburgery, macwrapy, happy meal, chicken boxy itp.

Droga do domu minęła w mgnieniu oka na kontynuacji zaczętej w drodze powrotnej prelekcji pana Andrzeja Jakubca:  Dziękuję za używki trzymam się dekalogu   ,śpiewach oraz zajadaniu rogalików krucho drożdżowych upieczonych przez Michała, Alicję i Ewę. 

2 lutego 2018r.

Piątek

 

W piąty dzień ferii o godzinie 9.00 przyszliśmy na  Mszę świętą, z gromnicami i świecami od chrztu swojego;- przy tej okazji każdy miał przypomnieć sobie swoją datę chrztu, który dla nas katolików jest bardzo istotny.- aby je poświęcić. Święto Ofiarowania Pańskiego upamiętnia, jak zgodnie z prawem żydowskim, Jezus - pierworodny syn był ofiarowany Bogu w świątyni jerozolimskiej. 

Tak się dobrze składa, że dwie nazwy dzisiejszego święta są jakby dwoma podarunkami od Maryji dla chrześcijan, mówią bowiem o dwóch sprawach, bez których każde życie nie miałoby najmniejszego sensu.

Pierwszy dar, sprawa i pierwsza nazwa - Ofiarowanie Pańskie.

I to jest niesamowita lekcja dzisiejszego święta.

Maryja mówi do Ciebie: oddaj Bogu to, co dla Ciebie najdroższe!

Jeśli najdroższe są dzieci – powiedz: Boże weź je w opiekę.

Boże! Jeśli chcesz, aby ktoś z nich był żonaty – bądź wola Twoja,

Jeśli chcesz, aby był księdzem - bądź wola Twoja,

Jeśli chcesz, aby żył 40 lat – bądź wola Twoja,

Jeśli chcesz go zabrać do siebie za tydzień – bądź wola Twoja,

Jeśli urodzi się niepełnosprawny bądź wola Twoja,

Jeśli nie będzie się uczył dobrze – bądź wola Twoja.

Jeśli najdroższa jest praca, powiedz – Boże weź ją w swe ręce. Chcesz abym pracował? spraw bym jej nie stracił. Twoją wolą jest, bym ją na razie stracił? Dodaj sił, bym się tym nie załamał.

Chcesz, abym skończył szkołę? Dodaj wiary i zdolności. Twoja wola jest inna? Dodaj światła, bym ją zrozumiał.

Ofiarować – to oddać Bogu to, co najdroższe, pozwolić, żeby Bóg zrobił z tym, to, co On uważa za najlepsze dla nas, nawet za cenę ryzyka cierpienia.

Drugi dar, sprawa i druga nazwa święta to Matki Bożej Gromnicznej.

Już od tysiąca lat chrześcijanie przynoszą w to święto do kościoła świece, zapalają je i zanoszą do domów. Po co?

Otóż świeca jest znakiem Jezusa. Jak Maryja i Symeon trzymali Jezusa na swym ręku, tak ja Go trzymam, trzymając świecę.

 

W trudnych chwilach trzeba być z Jezusem. Może dziś już tak bardzo nie zagraża burza, jak wtedy, gdy domy strzechą były kryte. Ale ile jest życiowych burz i ile gromów płynie w pracy i domu, w polityce i na ulicy sami dobrze wiecie. Dlatego warto mieć tę gromniczną świecę i starym zwyczajem w najtrudniejszych momentach – gdy pracę chcą zabrać, gdy choroba przyciska, gdy rozpacz na sercu, gdy niepowodzenia lawiną, zapalić wtedy ten znak Jezusa i powiedzieć sobie i Bogu – Panie! przecież Ty jesteś ze mną. I choćby jak było źle, to i tak mnie nie opuścisz i za to dziękuję Tobie..

Po Mszy świętej udaliśmy się na zajęcia świetlicowe, w czasie których odbyły się konkurencje między czterema grupami ; Czarnymi Krukami, Niebieskimi Aniołami, Pierwiosnkami i Biebrzonkami. Rywalizacja odbywała się w obrębie trzech konkurencji : gry w  państwa- miasta, cymbergaja i tenisa stołowego. Podsumowując  wyniki z dnia dzisiejszego i pozostałych dni ferii:

I miejsce: zdobyły Pierwiosnki

II miejsce: Biebrzonki

II miejsce :Niebieskie Anioły

IV miejsce: Czarne Kruki

Spotkanie zakończyliśmy przy obiedzie , na który pani Grażynka i pani Zosia usmażyły przepyszne placki kartoflane ze śmietaną.

 

Sobota; 3-II-2018

Temat przewodni dnia to: Dziadek z Babcią to zażywali używek i w cyberprzestrzeni czatowali ; czy też nie? Spotkanie o tyle atrakcyjne, że wielopokoleniowe. Piosenka wspólnie zaśpiewana z Babcią i Panem Władkiem to dodatkowa atrakcja. Wspomnień nasi dziadkowie o cyberprzestrzeni nie mają, gdyż z komputerem spotkali się w ramach kursu dla 50+, który był prowadzony w naszym ośrodku 5 lat temu a udział wtedy wzięło 54 osoby. Wielu pobiera lekcje u swoich wnuków i stąd są obecni w sieci. Wspominają o komórkach, ale na drewno, czy węgiel opowiadając jako dowcipy. W naszej świetlicy jest 11 stanowisk komputerowych z dostępem do internetu dla wszystkich. Jeśli zaś chodzi o używki to papierosy; bimber i machorka, niektórzy mają wspomnienia o mleczku z maku niegdyś uprawianego w burakach. Ta część spotkania choć ciekawa, ale dla dzieci niezbyt edukacyjna dlatego też ksiądz manewrował słowami i dyskusją by nie stała się lekcją instruktażową czy akceptacyjną dla współczesnych zagrożeń. Następnie była rywalizacja na piosenkę tematyczną, wspólny posiłek.

 

Niedziela 4-II-2018

 

Spotkaliśmy się na Mszy świętej o g. 9.00 całymi rodzinami z uczestnikami naszych ferii. Była wspólna modlitwa; podsumowanie zajęć i nagrody dla zwycięzców i wytrwałych. A oto wyniki:

  1. Pierwiosnki

  2. Biedroneczki

  3. Niebieskie Anioły

  4. Czarne Kruki

    Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom, dzięki którym mogliśmy wspólnie zagospodarować pierwszy tydzień ferii naszym dzieciom; zostawiając drugi dla rodziny:

    Dziękujemy bardzo Urzędowi Gminy Trawnik za ten rok i każdą pomoc dla naszego środowiska; dziękujemy Burmistrzowi Miasta Siedliszcze; dziękujemy Państwu Szczudło; dziękujemy P. Sławomirowi Padewskiemu.

    Serdecznie dziękuje współorganizatorowi na ręce P. Ani Wojtal dyr SP JPII w Dorohuczy; Nauczycielom; Instruktorom; Klubowi Seniora Barka i wszystkim wolontariuszom.

 Dziękujemy wszystkim obecnym i zaangażowanym i do zobaczenia za rok!!!

Pamiętamy o wszystkich w modlitwie- zostawiając Was z następującą modlitwą.

Ofiarowanie się Bogu Ojcu Przedwiecznemu!!!!!!

Mój Najukochańszy  Boże Ojcze Przedwieczny Niebieski! -Któryś mnie stworzył z miłości!

Przepraszam Cię za wszelkiego rodzaju zło,grzechy i przewinienia świadome i nieświadome popełnione w ciągu mojego życia….za co bardzo, bardzo żałuję i proszę pokornie  Twoje Niezgłębione Miłosierdzie o przebaczenie i odpuszczenie  mi tego zła wszelkiego i pokierowanie moim całym życiem

tak abym Ci sprawiał  tylko radość .Przymnażaj mi stale  sił, zdrowia na ciele i duszy, wszelkich potrzebnych łask bożych i błogosław mi  i mnie nieustannie!

Wyrzekam się na zawsze szatana, wszelkiego rodzaju zła i oddaję Ci na zawsze moją duszę ,serce na oścież otwarte  ,umysł, ciało, moją wolną wolę, moją wielką nędzę,  całe  moje życie, doczesne i wieczne i opuszczam siebie  dla  Ciebie i rzucam się z  zamkniętymi oczami w przepaść Twojego Niezgłębionego Miłosierdzia, rządź we mnie, przez mnie jak Ci się rzewnie  podoba na wieki wieków .